E-Posta : info@metumakina.com     Tel : ( 0 216 ) 496 16 82

 

 

 

 

 

 

 

Talaşlı İşlemede Çap Toleransı

 

HADDELEME:

Kütüklerin ısıtılarak belli bir sıcaklıkta, şekil değiştirme noktasına gelmesi aşamasından sonra haddeden geçirilmesi suretiyle yapılan şekillendirme işlemlerinin genel adı.

KUMLAMA:

Kumlama genellikle soğuk haddeleme ve yağlı doğrultma gibi mekanik işlemlerden önce yapılan bir yüzey hazırlama işlemidir. Bu işlem söz konusu mekanik işlemlerin sonucunda ortaya çıkan malzemenin yüzey kalitesinin iyi olmasını sağlar. Kumlanmış metalin yüzeyi eski haline kavuşmaktan ziyade temizlenmiş kurşuni bir renge dönüşür.

YAĞLI DOĞRULTMA:

Kumlamadan sonra malzemenin yüzey kalitesinin iyileştirilmesiyle ilgili yapılan ve malzemenin kesit toleransını değiştirmeyen bir işlemdir.

DÖVME ÇELİKLER:

Haddelenen çelikler, preslerde dövülerek şekillendirilir. Fakat mil ürünlerin ölçüleri yeteri hassaslıkta elde edilemez. Dövme nedeniyle parça yüzeyinde kılcal çatlaklıklar ve bozuk yüzey oluşur. Yüzey pürüzlüğü iyi değildir, yüzeyde oksit içerirler.

PARLAK ÇELİKLER:

Sıcak haddelenmiş malzemelerin yüzey kalitesinin ölçüsel olarak yetersiz kaldığı yerlerde, malzemenin istenen ölçüye getirilmesi için, kullanım alanlarına, malzemenin kalitesine ve kesitine bağlı olarak soğuk çekme, kabuk soyma, taşlama gibi işlemler uygulanır.

SOĞUK ÇEKME:

Sıcak haddelenmiş çeliklerin daha hassas yüzey kalitesi elde etmek amacıyla kesitlerinin daha küçük bir kalıptan geçirilerek, kesitin küçültülüp, malzemenin boyunun uzaması şeklinde uygulanan talaşsız şekillendirme yöntemidir. Soğuk çekme işlemiyle, sıcak haddelenmiş ürünlerin hassas toleranslara getirilmesi, daha üstün yüzey kalitesinin elde edilmesi sağlanmaktadır. Ürüne soğuk deformasyon uygulanmasıyla, malzemenin sertliğinde ve mekanik özelliklerinde artışlar sağlanmaktadır. Isıl işlem yapılmadan yüzeyde istenilen sertlik yakalanabilir, Fakat malzemenin yapısına müdahale edildiği için, malzemenin iç yapısında ve yüzeyinde sorunlar oluşabilir. Soğuk çekim sonrası yüzey çatlak kontrolü uygulanması gerekmektedir. Soğuk çekim sonucun da akma-çekme gerilimi artar, sertlik artarken, süneklilik azalır. Soğuk çekme genellikle EN10278 standardında yapılır ve h9- h11 ölçüsel toleranslar sağlanır.

KABUK SOYMA:

Sıcak haddeleme sonrası malzemelerin yüzeyinde, oluşan kılcal çatlakları gidermek amacıyla yapılan talaş kaldırma işlemidir. (h9 – h11 toleransında)

TAŞLAMA:

Soğuk çekme ve kabuk soyma işlemlerinin yeterli olmadığı ve daha hassas yüzey kalitesinin istendiği durumlarda malzeme yüzeyine uygulan işlemdir.(h7 toleransında)

 

 

 

İletişim

Merve Mahallesi Necip Fazıl Caddesi
Darende Sokak No: 4/A 34791

Sancaktepe/İstanbul

Tel : +90 (216) 496 16 82

Fax : +90 (216) 496 16 82

GSM : +90 (532) 336 26 44

E-Posta : info@metumakina.com

E-Bülten