CNC İŞLEME MERKEZİ

İş parçalarınızı güvenle işliyoruz

CNC işleme merkezi,
Computer Numerical Control’
Bilgisayar veya özel kontrol sistemleri ile çalışan, elektrik, elektronik, pinomatik ve hidrolik sistemin mekanik ile uyum içerisinde olan, programlanan bir bellek ile metal parçaları kesme, şekillendirme ve delme gibi işlemleri yüksek hassasiyetle yapabilen otomatik makinelerdir. Üretimi yapılan parçaların hızlı seri ve aynı hassasiyette üretimini sağlar.
Her hareket bir ekseni ifade eder. Basit bir CNC işleme merkezinde X ,Y ve Z servo kontrollü eksenleri vardır. Bir adet servo kontrol Fener mili vardır. Hassas devir aralığı imkânı sunar. İş parçasının “tabla” olarak ifade ettiğimiz bir düzleme mengene , aparat veya özel bağlama teknikleri ile sağlanır. Takımlar magazin diye tanımladığımız bir takımlıkta yer alır. Servo veya hidrolik sistem ile konumlandırılan takım değiştirme sistemi sayesinde fener miline takımlar otomatik olarak takılır veya yer değiştirilir. Bu sayede farklı amaçlar için kullanıma uygun kesici, delici takımlar magazinde sıralı takımlardan işlem sırasına göre çağrılarak üretim yapılır.
Teknik donanıma göre,
4 eksen 5 Eksen veya çeşitli özel kesici takımlar , ölçme teknikleri ile donatılmış tasarımları vardır.
CNC işleme merkezi, CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) ve CAM (Bilgisayar Destekli İmalat) yazılımları ile tasarlanan ürünlerin üretiminde kullanılır. Bu yazılımlar, üretilecek parçanın tasarımını bilgisayar ortamında yapar ve bu tasarımı CNC torna makinesinin anlayacağı sayısal komutlara çevirir. Makine, bu komutları takip ederek ham maddeyi uygun kesici takım tanımlamaları ile işler ve son ürünü üretir.
Çelik, plastik, ahşap, kompozit, cam gibi çeşitli hammaddelerin kullanıldığı tüm sektörlere hitap eder.

cnc işleme merkezi
cnc işleme merkezi