CNC TORNA

Döner işlemlerde yüksek hassasiyet

CNC Torna; “Computer Numerical Control”.
Bilgisayar veya özel kontrol sistemleri ile çalışan, elektrik, elektronik, pinomatik ve hidrolik sistemin mekanik ile uyum içerisinde olan, programlanan bir bellek ile metal parçaları kesme, şekillendirme ve delme gibi işlemleri yüksek hassasiyetle yapabilen otomatik makinelerdir. Üretimi yapılan parçaların hızlı seri ve aynı hassasiyette üretimini sağlar.
Her hareket bir ekseni ifade eder. Basit bir CNC tornada X , Z servo kontrollü eksenleri vardır. Bir adet servo kontrol Fener mili vardır. Hassas devir aralığı imkanı sunar. iş parçasının bağlandığı hidrolik sıkıcılı ayna ve karşı puntadan oluşur. Takımlar Taret olarak tanımlanan servo veya hidrolik sistem ile konumlandırılan birden fazla takım istasyonu içerir. Bu sayede farklı amaçlar için kullanıma uygun kesici, delici takımlar bağlanır.
Teknik donanıma göre,
C Eksenli, Y Eksenli, karşı Fenermili olan çubuk sürücülü, parça tutuculu tasarımlarda vardır.
CNC torna tezgahları, CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) ve CAM (Bilgisayar Destekli İmalat) yazılımları ile tasarlanan ürünlerin üretiminde kullanılır. Bu yazılımlar, üretilecek parçanın tasarımını bilgisayar ortamında yapar ve bu tasarımı CNC torna makinesinin anlayacağı sayısal komutlara çevirir. Makine, bu komutları takip ederek ham maddeyi işler ve son ürünü üretir.
Çelik, plastik, ahşap, kompozit, cam gibi çeşitli hammaddelerin kullanıldığı tüm sektörlere hitap eder.